Εγγραφή και δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ για τους μαθητές

Με τους μαθητικούς λογαριασμούς παρέχεται η πρόσβαση των μαθητών σε ένα σύνολο υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, όπως η ηλεκτρονική αλληλογραφία, η τηλεκπαίδευση, τα ιστολόγια, οι κοινότητες αλλά και σε άλλες ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Αυτό γίνεται μέσω διαδικτυακής αίτησης των γονέων για δημιουργία λογαριασμού μαθητή/μαθήτριας. Η φόρμα συμπληρώνεται από τον κηδεμόνα του/ης μαθητή/τριαςακολουθώντας ακριβώς τις οδηγίες ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα κατά την υποβολή της. Η εγγραφή των μαθητών/μαθητριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο γίνεται μέσω του ιστοτόπου https://register.sch.gr/students/. Θα χρειαστείτε τον αριθμό μητρώου του/της μαθητή/τριας, ο οποίος αναγράφεται στον έλεγχο προόδου του Α' Τετραμήνου. Αν δεν τον έχετε επικοινωνήστε με το σχολείο.

Σημαντικό: Όλα τα πεδία που θα συμπληρωθούν στη φόρμα εγγραφής θα πρέπει να είναι ακριβώς ίδια με αυτά που αναγράφονται σε παλαιότερο έλεγχο προόδου του/της.

Πρακαλούμε να μεριμνήσετε για την εγγραφή του μαθητή/τριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για τη δημιουργία μαθητικού λογαριασμού.