Δραστηριότητες

Από την επίσκεψη μαθητών, καθηγητών και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Γυμνασίου, στην Κιβωτό της Αγάπης.

collage

Τα ιστορικά χωρία Στεμνίτσα και Δημητσάνα επισκέφθηκε η Β΄γυμνασίου του σχολείου μας στις 17-4-24. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο ΕΠΑΛ Γορτυνίας στη Στεμνίτσα, όπου λειτουργεί σχολή αργυροχρυσοχοϊας από το 1976 και θαύμασαν τις δημιουργιες των σπουδαστών. Κατόπιν επισκέφτηκαν το Μουσειο Υδροκίνησης στη Δημητσάνα, όπου είδαν τη λειτουργία της νεροτριβής, επισκέφτηκαν το βυρσοδεψείο και πληροφορήθηκαν για τους θρυλικούς μπαρουτόμυλους που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην ελληνική επανάσταση.Το ομορφα τοπία της Αρκαδίας, τα πέτρινα σπίτια και τα στενά σοκάκια ενθουσίασαν τους μαθητές.

Stemnitsa1Stemnitsa3Stemnitsa2

Βιωματική δράση με στόχο την πρόληψη των εξαρτήσεων πραγματοποιήθηκε στις 4 και στις 8- 4 2024 στα τμήματα της Γ΄ Γυμνασίου από τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης «Καλλίπολις» Γιώτα Γεωργοπούλου και Νίκη Θεοδωροπούλου, τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν με βιωματικό και διασκεδαστικό τρόπο σχετικά με θέματα όπως η διαχείριση των συναισθημάτων στην εφηβεία καθώς και οι τρόποι υπεράσπισης του εαυτού στην πίεση της παρέας.

δραση καλλιπολις

Στις 12-4-24, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην 116 Πτέρυγα Μάχης και ξεναγήθηκαν στην 336 Πολεμική Μοίρα στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων. Ξεναγήθηκαν στο μουσείο που λειτουργεί στον χώρο, ενημερώθηκαν για την Πολεμική Αεροπορία και υπέβαλαν πολλές ερωτήσεις στο πολύ πρόθυμο προσωπικό. Στη συνέχεια είχαν τη ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά ένα F-16 και να κάτσουν στη θέση του πιλότου, γεγονός που τους ενθουσίασε.

Αραξος 1αραξος 2

Την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου και με αφορμή τον εορτασμό της 10ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στους χώρους των αθλητικών εγκαταστάσεων της Παναχαϊκής. Εκεί, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες που συντόνισαν οι γυμναστές και γυμνάστριες του αθλητικού σωματείου σε συνεργασία με την καθηγήτρια φυσικής αγωγής κα Πέπη Μάκη και τους συνοδούς καθηγητές του σχολείου μας . Διοργανώθηκαν αγώνες beach volley, στίβου, ποδοσφαίρου και λειτούργησαν τμήματα αεροβικής γυμναστικής. Η συμμετοχή των μαθητών μας ήταν καθολική και αναδείχθηκαν τα στοιχεία της ευγενούς άμιλλας, του "ευ αγωνίζεσθαι" και του ομαδικού πνεύματος άθλησης.

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με μια διασκεδαστική δράση που θα είναι σε εξέλιξη μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς γιορτάσαμε την ημέρα φιλοζωίας στο σχολείο μας. Σε ταμπλό στον εσωτερικό διάδρομο, μαθητές και προσωπικό του σχολείου κλήθηκαν να αναρτήσουν φωτογραφίες από τα αγαπημένα τους κατοικίδια. Το ταμπλό θα εμπλουτίζεται μέχρι το τέλος του σχολικού έτους. Ευχαριστούμε τον εικαστικό του σχολείου μας κο Κλωνή για την ευγενική του συνδρομή σ‘ αυτή τη δράση.

φιλοζωια

Για πρώτη χρονιά φέτος οι μαθητές της Α'  γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ζωολογικό Μουσείο του τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Συγχρόνως με την ξενάγησή τους στις προθήκες με τα ταριχευμένα ζώα, οι μαθητές μας άκουσαν σημαντικές πληροφορίες για διάφορα είδη πανίδας που συναντώνται κυρίως στον Ελλαδικό χώρο αλλά και αλλού, πληροφορίες για την εξέλιξη των ειδών, από κοχύλια, μαλάκια, πτηνά, μέχρι αρκούδες και καρχαρίες. Τονίστηκε επίσης η θέση και χρησιμότητα του κάθε είδους πανίδας στον κύκλο της ζωής. Πήραν πληροφορίες μέσα από τις οποίες καταρρίπτονται αρκετοί μύθοι που όλοι γνωρίζουμε για μερικά ζώα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους του Τομέα Βιολογίας Ζώων του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ζωολογικό2 Ζωολογικό1

Η Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχε και φέτος στο εκπαιδευτικό  πρόγραμμα με τίτλο "Πολιορκώντας το κάστρο της Πάτρας- μια άγνωστη ιστορία" που συνδιοργανώνει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Αχαΐας με το τμήμα  Πολιτιστικών Θεμάτων της ΔΙΔΕ Αχαΐας.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της απελευθέρωσης της πόλης τους και διασκέδασαν με βιωματικές δράσεις. Ευχαριστούμε θερμά την κα Μαγκανιώτη από την Εφορεία Αρχαιοτήτων για την εξαιρετική εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές μας.

KastroG Gymnasiou1KastroG Gymnasiou2

Υποκατηγορίες