Για πρώτη χρονιά φέτος οι μαθητές της Α'  γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ζωολογικό Μουσείο του τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Συγχρόνως με την ξενάγησή τους στις προθήκες με τα ταριχευμένα ζώα, οι μαθητές μας άκουσαν σημαντικές πληροφορίες για διάφορα είδη πανίδας που συναντώνται κυρίως στον Ελλαδικό χώρο αλλά και αλλού, πληροφορίες για την εξέλιξη των ειδών, από κοχύλια, μαλάκια, πτηνά, μέχρι αρκούδες και καρχαρίες. Τονίστηκε επίσης η θέση και χρησιμότητα του κάθε είδους πανίδας στον κύκλο της ζωής. Πήραν πληροφορίες μέσα από τις οποίες καταρρίπτονται αρκετοί μύθοι που όλοι γνωρίζουμε για μερικά ζώα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους του Τομέα Βιολογίας Ζώων του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ζωολογικό2 Ζωολογικό1