Εκπαιδευτικές

Κατά την επίσκεψη της Γ΄τάξης του σχολείου, στις 5/2/2014, στο κτίριο της Βουλής των Ελλήνων ενημερωθήκαμε για την ιστορία του κτιρίου και για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Βουλής και ξεναγηθήκαμε στην έκθεση που παρουσιάζεται στην αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου με τίτλο «Χαρίλαος Τρικούπης». Επίσης, επισκεφτήκαμε την αίθουσα της Ολομέλειας και παρακολουθήσαμε για λίγο τη συνεδρίαση της Βουλής

Στις 5/2/2014, οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων.

Στις 21/1/2014 και 22/1/2014,οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρώνκαι παρακολούθησαν την εκπ/κή δραστηριότητα  ΄΄Κυκλοφορώ με ασφάλεια στο διαδίκτυο¨.

Πατήστε εδώ

Σπουδαίες επιτυχίες είχαμε για το σχολείο μας στους  Σχολικούς αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος για μαθητές Γυμνασίων του Ν. Αχαϊας,που έγιναν την Τετάρτη 13/02/2013 στο Άλσος Έλους Αγυιάς. Συγκεκριμένα, ο μαθητής Σαλεμής Κων/νος της Γ΄τάξης ήρθε 1ος στα 3000 m αγοριών, ενώ ο Σγούρας Γιώργος της Γ΄τάξης ήρθε 3ος στο ίδιο αγώνισμα. Πολλά συγχαρητήρια στους παραπάνω μαθητές μας, όπως και στους υπόλοιπους μαθητές/τριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στους αγώνες!!!!

Οι μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν  στις 8-2-2013 τη Βουλή των Ελλήνων  και ξεναγήθηκαν

στο κτίριο και στην έκθεση Ιστορικών αντικειμένων της Βουλής.

Την Πέμπτη 13-12-2012 οι μαθητές  της Α? τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν  το Ζωολογικό Μουσείο του  Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας.

Η πολιτιστική ομάδα του σχολείου μας επισκέφθηκε το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών στις 13-03-2012, προκειμένου να ξεναγηθεί στην έκθεση «Μαρία Κιουρί 1867 ?1934» και παρακολούθησε τη Γαλλική ταινία «Τα παιδιά της Χορωδίας». Η έκθεση συνοδεύτηκε από επιδείξεις πειραμάτων φυσικής, που βασίστηκαν στο βιβλίο «Πειράματα Φυσικής για τα παιδιά των φίλων μου» και περιείχε πειράματα φυσικής που πραγματοποιούσε η Μαρία Κιουρί για τα παιδιά της και τα παιδιά των φίλων της.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ? ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ? ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ «Grand ? Prix Χημείας 2012».

Το παιχνίδι αυτό, στο οποίο συμμετέχουν μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της Αχαΐας, διοργανώνεται για να αναδειχθεί η σημασία των θετικών επιστημών, και ιδιαίτερα της Χημείας, για την ποιότητα ζωής μας, την κοινωνική ευημερία και την αειφόρο ανάπτυξη.

Το <<GP Χημείας>> είναι μια κοινή εκδήλωση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και των Σχολικών Συμβούλων ΠΕ04 (Φυσικών) της Αχαΐας. Η επιτροπή διεξαγωγής αποτελείται από τους:

Ευγενία Πιερρή, Δ/ντρια της Δ/βάθμιας Εκπ/σης Αχαΐας

Όλγα Χατζηκωντή, Σχολική Σύμβουλο ΠΕ04 στην Αχαΐα

Παύλο Σινιγάλια, Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ04 στην Αχαΐα

Φιλιππάκη Θεόδωρος, Υπεύθ. ΕΚΦΕ Πατρών και

Ζησιμόπουλο Γεώργιο, Υπεύθ. ΕΚΦΕ Αιγίου

Τη διοργάνωση του παιχνιδιού αυτού στο σχολείο μας, στις 6-4-12, ανέλαβαν οι καθηγήτριες κ. Κανακίδη  Μ., κλάδου ΠΕ04.05 και κ.Κοτόρτση Β.,κλάδου ΠΕ04. Συμμετείχαν 16 ομάδες των τριών μαθητών εκάστη και νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα των "υδρογονοανθράκων", η οποία θα διαγωνιστεί με τις νικήτριες ομάδες άλλων σχολείων του νομού Αχαϊας σε δημόσιο χώρο.

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Για τη διεξαγωγή του παραπάνω παιχνιδιού σημαντική  βοήθεια προσέφεραν οι καθηγητές κ. Παπαπαναγιώτου Γ. κλάδου ΠΕ19 και κ Βέρρα Μ.,κλάδου ΠΕ16.

Αργυρό μετάλλιο στο «GRAND PRIX ΧΗΜΕΙΑΣ 2012»

Το Σχολείο μας, που  συμμετείχε στον τελικό του GRAND PRIX ΧΗΜΕΙΑΣ 2012 για τα Γυμνάσια που έγινε το Σάββατο 12.5.2012 στις 6:00 μμ στην αίθουσα ΑΙΓΛΗ του κέντρου ψυχαγωγίας VESO MARE, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και το Αργυρό μετάλλιο.

Τα σχολεία που συμμετείχαν στον τελικό ήταν:1ο Γυμνάσιο Αιγίου, 2ο Γυμνάσιο Αιγίου, 3ο Γυμνάσιο Αιγίου, 4ο Γυμνάσιο Πατρών, Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Λάγγουρα), Αρσάκειο Γυμνάσιο Πατρών ,17ο Γυμνάσιο Πατρών, 21ο Γυμνάσιο Πατρών, , Γυμνάσιο Βραχναιΐκων, Γυμνάσιο Διακοπτού, Γυμνάσιο Κάτω Αχαΐας, Γυμνάσιο Λακκόπετρας, Γυμνάσιο Λάππα, , Γυμνάσιο Σαγαιΐκων.