Αθλητικές

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.                      Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος διεξήχθη τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός κα Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι» και περιλάμβανε τις παρακάτω δράσεις:

• Αθλητικές δραστηριότητες
  • Προβολές ταινιών συναφούς θεματολογίας και διαδραστική συζήτηση ? αναστοχασμός
  • Επεξεργασία και συζήτηση για τις έννοιες της βίας, του ρατσισμού, του κοινωνικού αποκλεισμού κ.ά. μέσα από μικρά κείμενα
  • Εικαστική δημιουργία με συναφή θεματολογία
  • Φωτογραφίες από δράσεις

ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ  ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ  ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΤΟΥ Ν. ΑΧΑΪΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ  2013-2014

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι σχολικοί αγώνες κλασικού αθλητισμού για τα Γυμνάσια του Ν. Αχαϊας, που έγιναν την Παρασκευή 4-4-2014 στο Παμπελοποννησιακό στάδιο. Στους αγώνες συμμετείχαν  μαθητές και μαθήτριες από το σχολείο μας και κατάφεραν να κατακτήσουν υψηλές θέσεις. Συγκεκριμένα η μαθήτρια της Γ΄΄τάξης Κώστα Ιωάννα ήρθε 2η  στα 3000m βάδην,ο μαθητής Φωτόπουλος Γεώργιος της Β΄τάξης ήρθε 2ος στα 80m , η μαθήτρια της Γ΄τάξης Παπαγεωργίου Αγγελική ήρθε 3η στο αλμα σε μήκος,ο μαθητής  της Β΄τάξης Βουλδής Βασίλειος 4ος στα 80m, η μαθήτρια της Α΄τάξης Αποστολοπούλου Δήμητρα 5η στο άλμα σε μήκος, η μαθήτρια Γιάχο Γιουλιάνα 6η στα 80m  και ο μαθητής Κατσαίτης Βασίλειος  της Β΄τάξης 8ος στη σφαιροβολία.
Η Διεύθυνση και το Εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου, συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή και την επιτυχία τους στους Σχολικούς  Αγώνες.

ΣΧ. ΕΤΟΣ :2011-2012

Αργυρό μετάλλιο στα 3000 m βάδην

Την Τρίτη 15 Μαϊου 2012 έγιναν στο Παμπελοποννησιακό στάδιο Σχολικοί Αγώνες Κλασικού Αθλητισμού Γυμνασίων Ν. Αχαϊας. Στα  3000μ βάδην έλαβε μέρος η μαθήτρια της Α΄ τάξης Κώστα Ιωάννα που κατέκτησε το Αργυρό Μετάλλιο.