Περιβαλλοντικές

Στις 9-5-2012 η κ.Κανακίδη Μαρία, καθηγήτρια του κλάδου ΠΕ04.05, με τους μαθητές της Περιβαλλοντικής  Ομάδας του Σχολείου μας συμμετείχαν στο 9ο  Μαθητικό Συνέδριο  με θέμα'' Παραγωγικές  διαδικασίες και περιβάλλον΄΄, που  έγινε σε αίθουσα του πολυχώρου ''Πολιτεία" και παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία το περιβαλλοντικό πρόγραμμα που  εκπόνησαν κατά τη διάρκεια του σχ. έτους 2011-2012 με θέμα" Ορυκτά και Υγεία".

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ  ΣΤΟ Κ.Π.Ε ΑΡΑΧΘΟΥ ΑΡΤΑΣ.

Τη Δευτέρα 30 Απριλίου 2012, οι μαθητές της  περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αράχθου  Άρτας προκειμένου να πραγματοποιήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα '' Ένα πρωϊνό στον Αμβρακικό''.
Το πρόγραμμα ήταν ημερήσιο και έδωσε τη δυνατότητα  στους μαθητές της  περιβαλλοντικής ομάδας να γνωρίσουν τις απαράμιλλες ομορφιές του σπάνιου αυτού βιότοπου.  Περπάτησαν πλάι-πλάι στο Βωβό ποταμό και έφθασαν μέχρι το φάρο και το φαρόσπιτο, όπου έμενε  ο φαροφύλακας και τώρα λειτουργεί ως Μουσείο.  Από εκεί ψηλά παρατήρησαν με το τηλεσκόπιο τη γύρω περιοχή. Έτσι, έφεραν κοντά τους τους ερωδιούς, τις πάπιες, το μεγαλόσωμο πελεκάνο και όχι μόνο. Πέρνοντας  το  δρόμο της επιστροφής  για το Κ.Π.Ε, περπάτησαν ανάμεσα στα αρμυρίκια και αρμυρήθρες.
Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση  της  χλωρίδας και της πανίδας του Αμβρακικού, στην αίθουσα προβολών του περιβαλλοντικού κέντρου
Τέλος, οι μαθητές επισκέφθηκαν  τα δύο Μουσεία: ''Φυσικής Ιστορίας "  και ""Παραδοσιακής Αλιείας".

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΛΑΤΟΜΕΙΟ  ΣΤΗΝ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ
Την Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012 επισκέφθηκε το σχολείο μας η υπεύθυνη του προγράμματος "Εξοικονόμηση Ενέργειας" κ. Δεδάκη Μαρία (από το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ευαισθητοποίησης του WWF Ελλάς) προκειμένου να παρουσιάσει το πρόγραμμα στους μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας. Μέσα από το πρόγραμμα αυτό έγινε διερεύνηση του ζήτήματος της κλιματικής αλλαγής, των καταναλωτικών μας προτύπων και εννοιών όπως «οικολογικό αποτύπωμα» και «αποτύπωμα άνθρακα».

Περιβαλλοντική δραστηριότητα 1