ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σε περίπτωση απουσίας του παιδιού σας είστε υποχρεωμένοι  να ενημερώσετε τηλεφωνικά το σχολείο μέχρι τις 9:00 το πρωί της ίδιας ημέρας για το λόγο της απουσίας.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνετε τα εξής :

Α) εάν το παιδί νιώθει αδιαθεσία, παραμένει στο σπίτι και επικοινωνείτε με το γιατρό σας.

Β) εάν το παιδί εμφανίσει κάποιο από τα παρακάτω συμπτώματα που αναφέρονται στον πίνακα, παραμένει στο σπίτι και εξετάζεται από γιατρό, ο οποίος θα σας καθοδηγήσει ανάλογα.

Αφού εξεταστεί από τον γιατρό πρέπει να ενημερώσετε το σχολείο για την ιατρική διάγνωση.

Για  να επιστρέψει ο μαθητής στο σχολείο χρειάζεται ιατρική γνωμάτευση, και στις δύο περιπτώσεις (Α και Β).

ΠΙΝΑΚΑΣ - Συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19

Τα συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 στα παιδιά είναι:

• πυρετός
  • βήχας

Άλλα συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν είναι:

• δυσκολία στην αναπνοή, δύσπνοια
  • μυαλγία (πόνος στους μύες)
  • ρίγος
  • πονοκέφαλος
  • καταβολή δυνάμεων
  • δυσκαταποσία
  • απώλεια γεύσης ή/και οσμής