Για την περίπτωση παρακολούθησης σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλία, ισχύει το ωρολόγιο πρόγραμμα της εκάστοτε ημέρας με το ακόλουθο ωράριο:

νεο ωραριο 2

Κάθε μαθητής την αντίστοιχη διδακτική ώρα, χρησιμοποιώντας Η/Υ, tablet  ή κινητό, αντιγράφει το webex- link του εκπαιδευτικού σε έναν browser (Chrome, Mozilla κλπ) και παρακολουθεί το αντίστοιχο μάθημα.Έχουν σταλεί στα email των γονέων/κηδεμόνων, που έχουν δηλωθεί στο σχολείο, τα webex-links όλων των καθηγητών.

Πατήστε στον σύνδεσμο για να δείτε τις οδηγίες  σύνδεσης στιη πλατφόρμα  webex meetings

Προσοχή!! Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να πάρετε μέρος, μέσω διαδικτύου, σε τηλεδιάσκεψη με Cisco WEBEX Meeting που κάνει ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας, μπορείτε να πάρετε μέρος και τηλεφωνικά. Πρέπει να ενημερώσετε το σχολείο και θα μπορέσετε να συνδεθείτε τηλεφωνικά με τον εξής τρόπο: την ώρα που θέλουμε να παρακολουθήσουμε το μάθημα κάνουμε τα 2 παρακάτωβήματα:

Βήμα 1ο : Καλούμε τον σταθερό τηλεφωνικό αριθμό Ελλάδας 21-1990-2394 ή τον αριθμό 2111981029. Σε περίπτωση που μιλάει  επαναλαμβάνουμε.

Βήμα 2ο : Όταν το σηκώσει ο αυτόματος τηλεφωνητής, που μιλάει στην Αγγλική γλώσσα,  πληκτρολογούμε το Meeting number, έναν 9ψήφιο αριθμό που θα μας έχει δώσει ο εκπαιδευτικός, στην ψηφιακή τάξη του οποίου συνδεόμαστε και έπειτα πατάμε 2 φορές το κουμπί με τη δίεση #. Με τον τρόπο αυτό θα μπούμε στο δωμάτιο του εκπαιδευτικού που γίνεται η τηλεδιάσκεψη και θα μπορούν οι συμμετέχοντες να μας ακούν και εμείς να τους ακούμε.Η χρέωση στο σταθερό τηλεφωνικό νούμερο είναι αστική ή δωρεάν αν έχουμε κάποιο προπληρωμένο πακέτο για σταθερά τηλέφωνα.

Το meeting number είναι ξεχωριστό αλλά πάντα το ίδιο για τον κάθε εκπαιδευτικό.

Κουκούλης Νικόλαος