Για δεύτερη χρονιά φέτος η Γ' γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα " Αναβίωση του Aρχαίου Eλληνικού Dράματος" που οργανώνει η Εφορεία αρχαιοτήτων Αχαΐας σε συνεργασία με το τμήμα πολιτιστικών θεμάτων  της ΔΔΕ Αχαΐας στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών. Οι μαθητές άκουσαν σημαντικές πληροφορίες για το αρχαίο ελληνικό θέατρο, έπαιξαν ομαδικά διαδικτυακά παιχνίδια γνώσεων πάνω στο θέμα με τα οποία ενθουσιάστηκαν,  ξεναγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου που αφορά τη διασκέδαση στους ρωμαϊκούς χρόνους κα βέβαια παρουσίασαν ένα απόσπασμα από τον πρόλογο της "Ελένης" του Ευριπίδη που διδάσκονται στο σχολείο, φορώντας  μάσκες παρόμοιες με αυτές του αρχαίου θεάτρου.

Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του προγράμματος, αρχαιολόγο του Μουσείου κα Κουτσουμπελίτη για την ξεχωριστή εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές μας.

Αρχ Μουσείο1Αρχ Μουσείο2