1bd9e340 ea16 4296 8198 66ef44ae6323

Αγαπητοί γονείς,

O Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχεται καλή χρονιά με υγεία και δύναμη στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών σας. Ευχόμαστε ακόμα προκοπή στους/στις μαθητές/τριες μας και επιτυχίες στη ζωή τους.

Από αύριο Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024 ξεκινάμε δυναμικά.

Το Υπουργείο Παιδείας θέσπισε μέτρα για να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον. Μεταξύ άλλων συστήνονται, η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος, η τήρηση φυσικών αποστάσεων, και αερισμός αιθουσών. Επιπλέον εάν κάποιος μαθητής παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.

Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού.

Καλή μας αρχή!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ